Korki do umywalek to kluczowy, ale często zaniedbywany element łazienki, pozwalają napełniać umywalkę i łatwo ją opróżniać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Teraz, dostępne w szerokiej gamie wzorów, korki do umywalek są łatwiejsze do zainstalowania niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlaczego warto stosować nowoczesne korki w umywalce?

Najpewniej nie zastanawiałeś się zbytnio nad odpadami w umywalce, a tymczasem może to mieć negatywny wpływ na kondycje łazienki. Odpady są podatne na gromadzenie się w kamieniu i tworzą pleśnie, które mogą być trudne do usunięcia. W niektórych przypadkach odpady mogą nawet pokrywać się rdzą. Starsze modele, szczególnie te z tradycyjnym odpływem z umywalki, mogą być podatne na awarie mechaniczne. W takich przypadkach sugerujemy przejście na nowoczesny model korków takich jak klik – klak. Wymiana odpływu umywalki może również poprawić estetykę łazienki.

Jak działa korek klik – klak?

Jak każde urządzenie tego typu ma za zadanie zamykać i otwierać dopływ wody. W tym przypadku sterowanie polega na naciśnięciu korka, co jednocześnie może zamykać jak też otwierać odpływ wody. Tego typu korek jest zatem dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż gumowe czy plastikowe odpowiedniki. Jednocześnie korek klik – klak jest stosunkowo prosty, jeśli chodzi o regularne czyszczenie mechanizmu. Całość możemy w łatwy i szybki sposób rozmontować, co pozwala szybko usunąć wszelkie zabrudzenia i wyczyścić poszczególne elementy korka za pomocą domowych środków chemicznych. W efekcie korki klik – klak stały się najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o zamknięcie odpływu wody, czy to w wannie, czy też umywalce. Bardzo często są montowane fabrycznie, ale mogą być też sprzedawane osobno, gdyż są proste w indywidualnym montażu. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając urządzenie tego typu?

Jaki korek klik – klak wybrać?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj wanny czy umywalki, jaką dysponujemy. Nie w każdym modelu jesteśmy w stanie zainstalować korek klik – klak. Dotyczy to zwłaszcza starszych modeli. Szczególną uwagę należy zwrócić na to czy urządzenie jest wyposażone w przelew. To niewielkich rozmiarów otwór, który jest zlokalizowany zawsze w górnej części miski. Jego zadaniem jest przechwycenie nadmiaru wody, która jest wlewana do przelewu, co zapobiega zalaniu łazienki. Przelew pełni zatem funkcje zabezpieczenia. Istnieją też modele umywalek bez przelewu. W takim przypadku decydując się na wybór korka klik – klak, musimy zdecydować się na model bez przelewu lub taki, który umożliwia wykonanie go samodzielnie. W sklepach znajdziemy uniwersalne zestawy, które pasować będą do wszystkich rodzajów umywalek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważny jest materiał, z jakiego wykonany jest korek. Najczęściej stosowany jest mosiądz chromowany. Wybór podyktowany jest właściwościami, jakie ma ten metal. Przede wszystkim jest odporny na korozje, co w przypadku urządzenia, które ma nieustanny kontakt z wodą, jest olbrzymią zaletą. Co więcej, chrom jest materiałem niewdzięcznym, jeśli chodzi o rozwój na jego powierzchni bakterii. Ostatecznie jego zaletą jest też to, że bardzo łatwo się go czyści, a osady nie „wgryzają się” w powierzchnie metalu. Za wyborem mosiądzu przemawia też jego odporność na środki służące do udrażniania rur. Większość z nich ma właściwości żrące, co jest zabójcze dla większości urządzeń. Korek klik – klak wykonany z mosiądzu jest odporny na tego typu substancje. Ważnym elementem jest też sposób odkręcenia i wyjęcia mechanizmu. Najwygodniejsze i jednocześnie najdroższe modele można łatwo wykręcić w całości. Dzięki temu w prosty sposób oczyścimy w razie konieczności mechanizm. W zestawie powinieneś też znaleźć uszczelki, które mają wodoodporne właściwości i są gwarancją, że woda nie będzie przeciekać. Należy też dokładnie sprawdzić, czy zakupiony korek będzie pasować do sanitarnego urządzenia, do którego ma być przymocowany. Kwestią wtórną jest natomiast wygląd korka. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i design łazienki. Na koniec warto sprawdzić renomę producenta. O cechach i zaletach jego produktów możemy poczytać w opiniach użytkowników.