Salon stanowi wielofunkcyjne wnętrze. To w nim przyjmujemy gości, wypoczywamy oraz relaksujemy się przy kawie czy dobrej książce. Dlatego oprócz sof i narożników w salonie królują ławy i stoliki.

Ława jest niezbędnym elementem wyposażenia salonu. Powinna spełniać dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim powinna być piękna ale też w pełni funkcjonalna i praktyczna. Ważnym jest aby styl ławy oraz jego kolor i ogólny wygląd pasował do całości wnętrza.

Decydując się na wybór ławy należy przeanalizować kilka podstawowych kwestii. Należy pamiętać, że to nie ona ma odgrywać główną rolę w naszym salonie jednak jej obecność jest niezwykle istotna.

Chcąc wybrać tą odpowiednią musimy mieć świadomość czy mebel ten będzie „nieruchomym” czy jednak konieczne będzie jego przesuwanie, np. w przypadku konieczności rozkładana kanapy (na noc). Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie kupno niewielkiej, lekkiej ławy, która nie przysporzy nam wielu kłopotów a także nie spowoduje uszkodzenia podłogi podczas jej przesuwania. Idealnym pomysłem będzie zakup stolika na kółkach.

living roomKolejnym, ważnym aspektem jest kształt ławy. Producenci proponują wiele rodzajów ław, od tych klasycznych prostokątnych poprzez okrągłe, kwadratowe aż po te, które posiadają nieregularną i dość wyszukaną, nowoczesną  formę. Wybór zależy od nas i od wnętrza jakie posiadamy. Istotną kwestią jest również materiał z jakiego zrobiona jest ława. Najpopularniejszymi są ławy z drewna bądź materiałów drewnopodobnych albo ławy szklane. Jaka będzie lepsza? Ława drewniana nadaje wnętrzu typowy, klasyczny charakter, dodaje ciepła i przytulności.

Ponadto, wiele tego rodzaju ław jest na tyle praktyczna, że posiada funkcję rozłożenia i podwyższenia zatem skutecznie może pełnić funkcję stołu. Z kolei szklana ława nadaje eleganckiego charakteru danego wnętrza, podkreślając jednocześnie jego nowoczesność i niebanalność. Podstawową różnicą pomiędzy blatem drewnianym i szklanym jest fakt, że ten drugi zdecydowanie trudniej jest utrzymać w nienagannej czystości a także jest mniej odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Wybór więc zależny jest od wielu czynników min. od tego czy np. w domu są dzieci, wówczas drewniana ława o owalnym kształcie zdaje się być najodpowiedniejszym wyborem.

Podobnego wyboru powinni podjąć zwolennicy tradycyjnych, przytulnych wnętrz Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami nowoczesnych pomieszczeń, idealnym będzie zakup szklanego stolika. Ponadto na rynku można znaleźć ławy będące połączeniem zalet każdego z wyżej wymienionych mebli; wśród nich są ławy szklane w połączeniu z drewnianymi lub metalowymi akcentami lub też drewniane z dodatkiem naturalnych skór.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tzw. ławy wielofunkcyjne, posiadające
w swojej budowie dodatkowe półki i szuflady. Dzięki temu możliwe jest zyskanie dodatkowej przestrzeni; dlatego też tego rodzaju meble idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach ale swoją funkcjonalność perfekcyjnie oddadzą również w większych salonach.

Podsumowując, ława jest tego rodzaju meblem, który nadaje wnętrzu niebanalnego charakteru. Jednak to dzięki połączeniu  stylu i funkcjonalności ława, jako mebel salonowy zyskała niesamowitą popularność.