Wybór odpowiedniego narożnika jest nieco bardziej skomplikowanym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Składa się na to szereg czynników, takich jak: wygląd, estetyka i dopasowanie do reszty wnętrza, funkcjonalność i ogólne sprostanie oczekiwaniom właściciela.

Przecież doskonały narożnik powinien sprawdzać się w niemal każdych warunkach. Ma być on idealnym miejscem do siedzenia i przyjmowania gości a także powinien stanowić element udanego relaksu przy książce czy przed telewizorem. Ponadto nierzadko narożnik stanowi również miejsce do spania. Zatem, ten jeden narożnik ma spełniać wiele ról i sprostać wielu wymaganiom… Jaki więc narożnik wybrać?

Wybór jest bardzo duży. Producenci prześcigają się w rozmaitych pomysłach jak ulepszyć i  udoskonalić ten rodzaj mebla wypoczynkowego. Aby jednak być w pełni zadowolonym z wyboru narożnika należy przeanalizować kilka elementów.

Po pierwsze – rozmiar

Ważnym, jaki narożnik wybrać do określonego wnętrza. Wiadomym jest, że wielkość narożnika jest uzależniona od wielkości pomieszczenia w jakim będzie się on znajdował. Czy jest to duży salon czy niewielki pokoik. Zasada jest prosta: im mniejsze wnętrze tym mniejszy narożnik. Jednak wielkość narożnika ma również związek z ilościom domowników. Wówczas producenci proponują coraz bardziej popularne meble modułowe. Tego rodzaju meble w doskonały sposób można dopasowywać do każdego wnętrza (nawet tego niewielkiego) otrzymując jednocześnie wiele miejsc siedzących.

Po drugie – kształt

Wspomniano wcześniej o narożnikach modułowych. Ich możliwości aranżacyjne są wyjątkowe. Dzięki temu, że niektóre narożniki mogą składać się z kilku, a nawet kilkudziesięciu modułów, które z kolei można do woli łączyć przestawiać, zmieniając jednocześnie ich kształt, możliwe jest stworzenie idealnego wnętrza. Poza tym wiele narożników można uzupełnić dodatkowymi  elementami w postaci zagłówków, podłokietników czy podnóżków. Wiele z nich posiada również dodatkowe półki czy pufy.

Kształt narożnika poza kwestią doboru do wielkości wnętrza i liczebności domowników może być zagadnieniem związanym ściśle z obowiązującą modą. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów narożników- o kształtach bardziej kanciastych, opływowych czy nawet falistych. Wszytko zależy od gustu właściciela a także od finalnego charakteru wnętrza- czy ma być ono odzwierciedleniem najnowszych trendów czy raczej nieśmiertelnej klasyki.

Po trzecie – kolor i rodzaj materiału

I tu kwestia ta zależna jest od kilku innych czynników np., czy w domu są małe dzieci lub zwierzaki. Jeśli tak, to wybór koloru i materiału wydaje się mieć pewne ograniczenia. Co do materiału być może lepsze będą te, które można z łatwością wyczyścić, na przykład eko-skóra, która jest nico łatwiejsza w utrzymaniu niż skóra (materiał skórzany jest raczej mało odporny na zabrudzenia, w szczególności tłuste plamy, a także wymaga konserwacji) a dodatkowo zachęca szeroką paletą barw i odcieni.

Z drugiej strony jednak obicia z  różnego rodzaju tkanin można po prostu wyprać, co zdaje się być najlepszym wyjściem w przypadku posiadania dzieci lub zwierząt w domu. Inną kwestią przy wyborze koloru i rodzaju materiału naszego narożnika jest efekt jaki chcemy osiągnąć. Meble z tweedu idealnie sprawdzą się gdy chcemy mieć wnętrze  skandynawskie z kolei welur czy żakard oddadzą charakter retro, natomiast skóra doda elegancji i stylu.

narożnik Forto
Zdjęcie: Narożnik Forto

Współczesna moda pozwala na łączenie ze sobą wielu różnych faktur i kolorów. Producenci mebli wypoczynkowych proponują wiele rozwiązań aby meble wypoczynkowe w pełni sprostały naszym oczekiwaniom. Nie inaczej jest w przypadku firmy Meble Bik, która w swojej ofercie proponuje szeroki wachlarz różnego typu narożników, w tym cieszący się popularnością narożnik Forto. W swojej prostej formie łączy ponadczasową elegancję i nowoczesny wymiar mebla wypoczynkowego. W efekcie sprosta wymaganiom niejednego klienta.