Chcąc wydobyć z naszego wnętrza wszystkie zalety i ukryć wszelkie niedoskonałości warto świadomie wybrać najlepszą z możliwych farb. Rynek oferuje całe mnóstwo możliwości, od farb akrylowych, winylowych po silikonowe i lateksowe. Ponadto na sklepowych półkach znaleźć można farby odporne na zmywanie, ścierane czy hipoalergiczne itp. Która z nich będzie najlepsza? Czy typ wnętrza ma wpływ na rodzaj farby? O tym poniższy artykuł.

Podstawową zasadą jest to, że farba do ścian powinna być trwała oraz odpowiednio dostosowana do specyfiki określonego wnętrza. Dobrze aby farba była wydajna  a także w korzystnej cenie.

  1. Rodzaj farby

Akrylowa czy lateksowa? Oba rodzaje farb mają podobną funkcję. Jednie co je różni to fakt, że farby lateksowe posiadają w swym składzie więcej spoiwa, dzięki czemu tworzą trwałą powłokę podobną do lateksu. Ponadto obie rodzaje farb są produktami wodorozcieńczalnymi, co w praktyce oznacza, że są bezpieczne dla zdrowia a także wygodne w użytkowaniu tzn. są odporne na zabrudzenia oraz łatwe w aplikacji. Co ważne, są przeznaczone do niemal każdego podłoża w tym do tynków gipsowych, cementowych czy płyt kartonowo-gipsowych itp.

  1. Rodzaj wnętrza

Podczas wyboru farby koniecznym jest aby pamiętać o jej przeznaczeniu. Pamiętajmy, że nie każda farba sprawdzi się w każdym rodzaju wnętrza. I tak np. w salonie bądź sypialni możemy użyć farby akrylowej. Tego typu wnętrza nie wymagają od farb żadnych szczególnych właściwości. Z kolei do łazienki czy kuchni dobrze jest zastosować farbę, która posiada właściwości zabezpieczające przed działaniem wilgoci oraz jest odporna na ścieranie. Odradzane są więc wszelkiego rodzaju farby akrylowe i winylowe, które charakteryzują się słabą paro-przepuszczalnością. Warto wówczas zainwestować w farby lateksowe lub silikonowe.

  1. Połysk czy mat?

Najpopularniejszymi farbami są oczywiście farby matowe. Jednak na rynku możemy się spotkać również z innymi rodzajami takimi jak farby satynowe, o średnim lub dużym połysku. To jaką wybierzemy zależne jest od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Warto wiedzieć, że farby zwłaszcza te o wysokim połysku zdecydowanie łatwiej się czyści a poza tym skutecznie rozświetlają a tym samym powiększają optycznie dane wnętrze; niestety też potrafią uwydatnić wszelkie niedoskonałości ścian, które z kolei farba matowa skutecznie zamaskuje.

malowanie w pokoju

  1. Trochę oszczędności…

Nie chcąc wydać majątku przy zakupie farb warto pomyśleć gdzie można wykorzystać farby o średniej renomie i nieco gorszej jakości. Farbami tzw. klejowymi czy wapiennymi można pomalować np. pomieszczenia gospodarcze gdyż bez względu na zastosowany rodzaj farby i tak to wnętrze będzie wymagało częstszego przemalowywania/odświeżenia. Ponadto sufity są tego rodzaju powierzchniami, które można pomalować farbą akrylową lub winylową z niższej półki.

  1. Technologia w farbach…

Coraz częściej możemy spotkać się z rodzajami farb, które oferują w swoim składzie różnego rodzaju nanocząsteczki, teflon czy inne dodatki. Tego rodzaju farby są zdecydowanie mniej podatne na wszelkie zabrudzenia a także są łatwiejsze w czyszczeniu. Ponadto przeciwdziałają rozwojowi mikroorganizmów tj., grzybów czy pleśni; dzięki temu świetnie sprawdzają się w domu, w którym mieszka alergik.

Wybór farby uzależniony jest zatem od wielu czynników. Zanim sięgniemy po tę właściwą przemyślmy wszelkie za i przeciw. Nie kierujmy się jedynie względami estetycznymi ale weźmy pod uwagę również inne funkcję jakie oferuje nam określony typ farby.