Żaluzje plisowane produkowane są z tkanin, które składają się w harmonijkę, zamiast pojedynczych lamelek. Żaluzje tego typu mają wiele zalet, które są szczególnie doceniane przez osoby zamieszkujące domy jednorodzinne.

Pewnym problemem w przypadku żaluzji plisowanych jest ich montaż. Możemy wykonać go metodą inwazyjną, która związana jest z wierceniem lub też bezinwazyjną, czyli na zaciskane zaczepy. Zaletą jest fakt, że żaluzje tego typu możemy zamontować praktycznie do każdego rodzaju okien, bez względu na to, czy listwy przyszybowe są proste, skośne czy nawet zaokrąglone. Minimalna głębokość listwy przyszybowej do montażu plisy to 1,2 centymetra. W przypadku gdy ten warunek nie został spełniony, to musimy zastosować podkładki dystansowe.

Młoda kobieta w pięknym pokojuCo więcej, nawet zamontowana inwazyjnie żaluzja plisowana, nie będzie nam robić problemów podczas otwierania okien zupełnie na oścież. Jedynym problemem w tym aspekcie montażu może być zbyt bliskie położenie żaluzji wobec szyby. Jeśli na oknach skrapla się woda, lepiej zrezygnować z takiego mocowania. Materiał bardzo szybko się bowiem zniszczy. Z kolei montaż bezinwazyjny natomiast oszczędzi nam wiercenia w listwach. Wystarczy, że użyjemy zaczepów zaciskowych na górnej i dolnej ramie okna. Najkorzystniej jest zastosować tu metalowe zaczepy. Ich plastikowe odpowiedniki są oczywiście dużo tańsze, ale jednocześnie zdecydowanie mniej trwałe.

W przypadku zaczepów musimy mieć świadomość, że będą one odstawać na około 2,5 centymetra od ramy okiennej. Musimy to wziąć pod uwagę, zwłaszcza przy otwieraniu okien na oścież. Plusem zamontowania żaluzji pilsowanej bezinwazyjnie na ramę okna będzie też to, że zminimalizujemy prześwit w oknie. To znaczy, materiał będzie zasłaniał nie tylko samą szybę, ale też listwę obok. W przypadku montażu istotny jest też system montażu. W przypadku wiercenia każdą żaluzję musimy montować oddzielnie. Kiedy wykorzystujemy zaczepy, to wystarczy jeden na wysokości całej ramy.

Już po zamontowaniu żaluzji pilsowanych możemy stwierdzić ich zalety. W odróżnieniu od tradycyjnych rolet czy żaluzji pozwalają zasłonić okno nawet o nietypowym kształcie, nawet te okrągłe lub owalne. Dostosowane są także do okien dachowych, ogrodów zimowych i przeszklonych konstrukcji dachowych. Same żaluzje mogą być wykonane zarówno z tkanin dekoracyjnych, jak i zaciemniających. Sterowanie żaluzjami jest łatwe i lekkie, niezależnie od wysokości, na jakiej jest okno, a samohamujący mechanizm, pozwala ustawić żaluzję plisowaną na dowolnej wysokości.

Dodatkowo możemy też instalować żaluzje w różnych kolorach, wzorach czy odcieniach, nawet w zakresie sąsiadujących żaluzji. Wykorzystując odmienne materiały, uzyskamy ciekawy efekt. Do wyboru mamy tkaniny rozpraszające światło, zaciemniające wnętrze, przezroczyste i antyrefleksyjne. Wszystkie są impregnowane, odporne na wnikanie kurzu i wilgoci. Sama żaluzja jest też łatwa w codziennym utrzymaniu. Czyści się je wodą z odrobiną płynu do prania. Musimy jedynie bardzo uważać, żeby nie zamoczyć mechanizmu sterującego i znajdujących się tam sprężynek.

1 thought on “Żaluzje plisowane – zalety i montaż

Comments are closed.