Jeszcze niedawno słowo „żaluzje” nie kojarzyło nam się z niczym estetycznym. Nie tak dawno – bo jakieś 20 lat temu – żaluzje były jedynymi osłonami okiennymi dostępnymi na rynku. Ich funkcją była ochrona przed słońcem – nikt nie myślał o kwestiach estetycznych, czyli o tym, że żaluzje mogą być też elementem dekoracji pomieszczenia.

Na szczęście w dzisiejszych czasach zupełnie zmieniło się podejście do tego typu kwestii. Decydując się na wybór osłon okiennych, bierzemy pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki – dopasowanie do wystroju danego wnętrza oraz funkcję praktyczną czyli odpowiednie dla nas zaciemnienie konkretnego pomieszczenia. Chcąc spełnić nasze oczekiwania, producenci osłon okiennych prześcigają się w coraz to nowych pomysłach i koncepcjach. Najczęściej jednak wybieramy między klasycznymi roletami, roletami dzień noc, plisami i żaluzjami – aluminiowymi lub drewnianymi.

Żadne z tych żaluzji na szczęście nie przypominają już tamtych wyginających się i pokrzywionych, wiecznie nieestetycznych kawałków metalu sprzed lat. Obecnie żaluzje są wykonane z bardzo trwałych materiałów, które będą nam służyć przez długie lata i zawsze wyglądać tak samo elegancko. Bardzo oryginalną alternatywą dla żaluzji aluminiowych są żaluzje drewniane. Drewno to materiał ponadczasowy, zawsze modny. Pasuje do każdego stylu wystroju wnętrz – sprawdzi się zarówno w stylach nowoczesnych, jak i starodawnych. Jako przykład można podać tak modny obecnie styl skandynawski, który w całości bazuje na drewnie. Dlatego żaluzje drewniane zawsze będą modne i ponadczasowe. Warto więc wziąć je poważnie pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania.

Przestronny pokój gdzie elementem dekoracji są również żaluzje
Przestronny pokój gdzie elementem dekoracji są również żaluzje

Jeśli decydujecie się na żaluzje drewniane to macie duże spektrum dalszego wyboru. Mam na myśli takie kwestie jak chociażby kolor. Tutaj wybór mamy naprawdę duży. Możemy postawić na któryś z odcieni drewna albo po prostu zdecydować się na żaluzje malowane w którymś z kolorów – białym, czarnym albo beżowym. Jeżeli chcemy mieć żaluzje w kolorze okien to zapewne zdecydujemy się właśnie na żaluzje malowane. Jednak bardzo oryginalnie prezentują się także żaluzje ze strukturą drewna w różnych odcieniach i warto je też wziąć pod uwagę.

Następnie musimy zdecydować się na konkretną szerokość lameli czyli poprzecznych listewek. Tutaj mamy trzy możliwości – 25, 50 i 65 mm szerokości. Każde z tych rozwiązań będzie się świetnie prezentować w takich pomieszczeniach jak salon, sypialnia, pokój dziecięcy, łazienka czy kuchnia. To do nas więc należy decyzja, na którą szerokość się zdecydujemy. Warto pamiętać o tym, że im węższe lamele, tym mniejsze przestrzenie między nimi, a co za tym idzie – lepsze zaciemnienie pomieszczenia. Jeśli więc na tym Wam najbardziej zależy to najlepiej wybrać lamele o szerokości 25 mm.

Pamiętajmy też o tym, że żaluzje drewniane to osłony okienne wewnętrzne. Oznacza to, że zawsze montujemy je wewnątrz pomieszczenia. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, nie nadają się one na dwór. Odpowiednio zamontowane wewnątrz domu, będą ozdobą przez wiele długich lat.