Pokój dzienny, zwany często salonem jest wizytówką całego mieszkania. Musi być reprezentacyjny jak i wygodny, komfortowy i funkcjonalny jednocześnie. W nim wypoczywamy, oglądamy telewizję a także jemy i spotykamy się z rodziną i znajomymi. W związku z powyższym pokój dzienny powinien być urządzany z pomysłem i dobrze dopracowany tak, aby spełniał nasze oczekiwania.

Zanim zdecydujemy się na urządzenie naszego salonu musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, między innymi:

  • dostęp do światła dziennego,
  • wielkość pokoju (przestronność),
  • funkcje jaką ma spełniać ten pokój (czy ma być tylko salonem czy również sypialnią lub jadalnią).

Warto również wiedzieć jakie meble znajdą się w naszym salonie. Nieodzownym elementem niemal każdego pokoju dziennego jest sofa lub narożnik; warto również pomyśleć o niewielkim stoliku kawowym. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie dużego stołu z krzesłami a także dużej szafy np. w zabudowie oraz niewielkie szafki czy komódki.

Znając odpowiedź na powyższe pytania możemy rozpocząć działania w celu zaaranżowania naszego salonu. Dużą pomoc oferują nam wszelkiego rodzaju magazyny i poradniki wnętrzarskie. Dzięki nim wiemy, że pokój dzienny możemy urządzić w przeróżnych stylach. Przy inspiracji warto jednak wiedzieć, który jest odpowiedni do określonego wnętrza.

Podczas urządzania pokoju należy zacząć o koloru ścian i podłóg. Będą one niejako stanowić bazę dla reszty aranżu. Musimy mieć świadomość tego, że każdy element naszego pokoju powinien być spójny z całą resztą; wówczas  razem będą urzekać swoim wyglądem.

Wśród najpopularniejszych stylów w aranżacji możemy wyróżnić:

  • styl skandynawski,
  • styl orientalny,
  • styl eklektyczny,
  • styl industrialny,
  • styl klasyczny,
  • styl minimalistyczny,
  • styl nowoczesny,
  • styl śródziemnomorski,
  • styl wiejski.

Styl skandynawski jest genialnym pomysłem dla osób, które lubują się w jasnych, przestronnych wnętrzach. Tego rodzaju pokoje bogate są w elementy drewniane (często jasne, również w odcieniach bieli). Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i nieskomplikowanymi formami. Królują tu barwy jasne- biele, beże i szarości a także odcienie pasteli. Styl skandynawski tworzy wnętrze jednoczenie bardzo funkcjonalne oraz nowoczesne ale przy tym wyjątkowo przytulne.

Pokój dzienny wersja 2Styl orientalny może stać się strzałem w 10 dla osób, które uwielbiają podróżować. Nadaje wnętrzu wyjątkowości i azjatyckiego charakteru. Dominującymi barwami są brąz i pomarańcz. Wnętrze choć bogate w różnego rodzaju pamiątki i skarby z podróży nie powinno przytłaczać mnogością tych elementów. Styl ten pozwala na stosowanie różnego rodzaju mozaik, wzorów i rzeźbień charakterystycznych dla egzotycznej estetyki.

Styl eklektyczny czyli subtelność i delikatność. Tego rodzaju wnętrza są klasyczne z dodatkiem elementów glamour. Przeplatają się tu proste formy i delikatne barwy z blaskiem i żywymi kolorami, ozdobnymi wręcz barokowymi elementami. Tak więc jest to zestawienie elementów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, jednak dobrze połączone tworzą wyjątkowe i oryginalne wnętrze będące połączeniem luksusu ze zmysłowością i lekkością.

Styl industrialny czyli minimalizm a jednocześnie surowość i przytulność. Cechą charakterystyczną tego typu wnętrza jest przestrzeń i niewielka ilość mebli w pokoju.  Co ważne meble powinny być jednakowej wysokości dzięki temu optycznie poszerzają niewielkie wnętrze. Surowość stylu narzuca dominującą rolę barwom szarości lub bieli. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia, ubytki, szorstkość i nierówność ścian a także widoczne instalacje, rury, stalowe szyny, ceglane słupy itp. są elementami, które idealnie wtopią się w tego rodzaju wnętrze. Ponadto idealnym połączeniem jest duet betonu i szkła. Co do dodatków- nieznaczna ich ilość lub całkowity brak.

Styl klasyczny jest odwzorowaniem wygody, prostoty i ponadczasowości; dzięki czemu szybko się nie znudzi. Dwiema podstawowymi zasadami jest symetria i równowaga. Ponadto wnętrza w stylu klasycznym zdominowane są przez stonowane kolory, głównie barwy brązu, beżu i kremu. Styl klasyczny uwielbia drewno i marmur a także ciężkie, grube tkaniny Z kolei charakterystycznym jest stosowanie różnego rodzaju antyków i stylizowanych elementów dekoracyjnych. Wnętrza klasyczne są raczej ciężkie co zniwelować można przez zastosowanie gładkich powierzchni i jasnych kolorów nie burząc przy tym charakteru danego salonu.

Styl minimalistyczny\nowoczesny a więc czystość i przestronność w jednym. Podstawową zasadą w tego rodzaju wnętrzu jest zastosowanie minimalnej ilości mebli oraz elementów dekoracyjnych. Jedynie najpotrzebniejsze rzeczy mogą znaleźć tu swoje miejsce (sofa, stolik oraz szafki pod kino domowe). Ponadto zastosowane powierzchnie powinny być gładkie i jednolite, bez zbędnych dekoracji. Aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym powinniśmy postawić na jakość aniżeli na ilość.

Styl śródziemnomorski inspirowany jest klimatem krajów basenu Morza Śródziemnego. We wnętrzu tego typu dominują naturalne tkaniny (len i bawełna), drewno i ceramika oraz barwy kojarzone z ciepłymi krajami Grecji, Włoch czy Monako, a więc błękity, zielenie, żółcie. Pokój w charakterze śródziemnomorskim przepełniony jest dodatkami np. muszlami, zdjęciami z wakacji. Dość popularnym rozwiązaniem w tego typu wnętrzach jest zastosowanie fototapety z morskim widokiem. Z kolei nieodzownym elementem zdaje się być roślinność, która wzmacnia efekt śródziemnomorskiego stylu.

Pokój dzienny wersja 3

Styl wiejski (rustykalny) a więc powrót do natury. Wnętrze tego typu jest wyjątkowo naturalne, swojskie i proste a przy tym wyjątkowo przytulne i zachęcające do wypoczynku. Styl wiejski charakteryzuje się zastosowaniem naturalnych materiałów (len, wełna, futer, wiklina) wzorów (krata) i kolorów (beże, brązy, biele). Powierzchnie takiego wnętrza najczęściej są zrobione z drewna (drewniane podłogi i meble, drzwi i okna) lub kamienia. Podstawowym elementem rustykalnego salonu jest stół (ława) i krzesła. Ponadto styl ten to zastosowanie mnogości sprzętów, naczyń i innych przedmiotów (w tym polnych kwiatów) budujących wiejski klimat.

Jak widać pomysłów na aranżację pokoju dziennego jest mnóstwo. Wyżej przestawiono  jedynie kilka propozycji. Niemniej jednak pamiętajmy, że bez względu na to z jaką intencją i w jakim stylu urządzamy nasz salon powinien być on funkcjonalny i atrakcyjny przede wszystkim dla nas samych.